Rozważna i nadludzka – “Bezduszna” Gail Carriger

Urban fantasy nie było do tej pory moim ulubionym gatunkiem – wystarczy spojrzeć, jakie wrażenie wywarły na mnie dotychczas przeczytane książki z tego nurtu, jak chociażby „Człowiek ze złotym amuletem” Simona R. Greena. Tymczasem Moreni podsunęła mi pod nos cykl Protektorat Parasola i jego pierwszy tom „Bezduszna” mnie oczarował.

Alexia nie ma duszy, ale to nie jest jej głównym problemem. Problemem jest jej zaawansowany wiek (łolaboga, całe dwadzieścia sześć lat!), nietypowa uroda (śródziemnomorska cera, ciemne włosy i kształty obfite w konkretnych miejscach) i wybuchowy temperament (typowe u pół-Włoszki). Największym jednak problemem Alexii jest jej talent do pakowania się w tarapaty. Wystarczy, że zniknie z sali balowej w celu poszukiwania jedzenia i już pada ofiarą ataku. Cóż panna Tarabotti radzi sobie z nim wspaniale za pomocą nieodzownej parasolki, ale cóż, cała afera jest dużo, dużo głębsza.

 

O tak, trzeba to przyznać pani Carriger, że umiejętnie skonstruowała intrygę – przez większość książki możemy tak naprawdę zapomnieć, że gdzieś tam jest wątek detektywistyczno-sensacyjny. Autorka skutecznie dekoncentruje nas innymi wątkami – czy to społeczno-obyczajowymi (życie śmietanki towarzyskiej Londynu włącznie z kwestią wpasowania się w nie wampirów i wilkołaków), obyczajowymi (Alexia i jej problemy rodzinne i problemy z zamęściem) oraz wątkami miłosnymi, co najważniejsze nie forsowanymi na siłę. A między tym wszystkim przeplata się wielka intryga, postęp naukowy i kwestie życia oraz śmierci.

 

Przyjrzyjmy się światu przedstawionemu, bo akurat stanowi on o mocnej stronie powieści. Wilkołaki, wampiry i duchy reprezentują nadprzyrodzoną stronę XIX-wiecznej Anglii. I jak dowiadujemy się z treści od czasów elżbietańskich udzielają się w sprawach publicznych, cieszą się szacunkiem, a co najważniejsze nie muszą obawiać się o swoje życie (lub nie-życie), tak jak chociażby w Stanach (zwanych uroczo koloniami), czy na kontynencie (gdzie we Włoszech niepodzielnie panują Templariusze). Ba, nadprzyrodzonych obowiązuje swoista etykieta – wampiry nie mogą gryźć bez pytania, a atakowanie postronnych jest w złym tonie. Oprócz tego w powieści Carriger istnieją również bezduszni, czyli osoby z niedoborem duszy, którzy są w stanie przez dotyk przywrócić śmiertelność nadprzyrodzonym i wyegzorcyzmować ducha. Całość obrazu dopełniają maszyny parowe, sterowce i homunkulusy – elementy steampunkowe.

 

Największym jednak plusem „Bezdusznej” jest jej język. Miękki, delikatny i bardzo kobiecy. Narracja jest ciepła i jednocześnie dowcipna. Carriger potrafi nadać wypowiedziom swoich bohaterów zarówno kąśliwy, jak i przyjazny charakter. Jednak jej talent pisarski kwitnie w scenach erotycznych – są tak lekko, delikatnie napisane. Jednocześnie pobudzają wyobraźnię i elektryzują zmysłowością i wywierają naprawdę wielkie wrażenie. Wiele już scen erotycznych czytałam, ale niewieloma się tak zachwycałam jak u Carriger.

 

Zastanawiacie się zapewne, czy „Bezduszna” ma jakieś wady – no cóż, mogłabym zarzucić, że Alexia ma tendencję do bycia lekko merysójkowata, a czasami mimo, iż narrator określa ją jako bystrą, myśli i kojarzy bardzo wolno (ale w pewnych sytuacjach można jej to wybaczyć). Ale mimo pomniejszych wad książkę polecam wszystkim, a teraz lecę szybciusieńko czytać drugi tom.

 

Sharing is caring!

3 thoughts on “Rozważna i nadludzka – “Bezduszna” Gail Carriger

 • 30 grudnia 2014 at 18:49
  Permalink

  I tylko żałość za nigdy nie wydanym ostatnim tomem pozostanie, powiadam Ci.
  Mnie się w ogóle podoba carrigerowa koncepcja wampirów i wilkołaków. W ogóle to mi się tam wszystko podoba.

  Reply
  • 30 grudnia 2014 at 19:01
   Permalink

   Nie traćmy nadziei. A jak nie przetłumaczą, to obiecuję, wezmę sprawę we własne ręce!

   Reply
 • 30 grudnia 2014 at 19:09
  Permalink

  Chyba jestem ostatnim ludkiem, który jeszcze nie miał okazji tego przeczytać… Choć może po twojej recenzji się skuszę…
  Drugastronaksiazek.blogspot.com

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *