Luźne dywagacje o Infinity Gemach

Z okazji premiery Strażników Galaktyki ponownie rozgorzała w internetach dyskusja na temat spoiwa całego MCU, a mianowicie Infinity Gemów. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że oficjalnie wprowadzono kamienie dopiero w drugim Thorze co jest nieco późno jak na ciągłość uniwersum.

Cosmic Cube czy Infinity Gem?

Przez wszystkie poprzednie filmy, a nawet i w Avengers nie ma choćby najmniejszego przesłania jakoby miałoby być więcej takich przedmiotów jak Tesseract i równie dobrze mógłby być dokładnie tym czym jest w komiksach, czyli Cosmic Cubem. Na potwierdzenie tej teorii przytoczę dwa fakty.

 

Po pierwsze na sześć filmów fazy pierwszej, Tesseract pojawia się w czterech, z czego w dwóch jest główną osią fabuły. Bardzo dziwny zabieg, aby tak dokładnie przedstawiać tylko jedną część składową większej zabawki.

 

Po drugie w Avengers, dr. Selvig stwierdza wyraźnie że nasza niebieska kostka ma świadomość, co wcześnie stwierdzają również Inni we wstępie do filmu (Tesseract has awaken). A tak się składa że Cosmic Cube jest świadomym bytem, zaś jedyny gem obdarzony świadomością to Soul Gem.

 

Patrząc jednak na właściwości Tesseractu stwierdzam, że poprawnie został określony on jako Space Gem, więc tutaj spekulacje się urywają. Na sam koniec tej części dodam że na etapie produkcji pierwszych Avengers najprawdopodobniej twórcy nie planowali pchać się w Infinity Gauntlet i chcieli skonstruować spoiwo MCU na wojnie o Cosmic Cube, ale z nieznanych powodów (może dla tego że Thanos jest bardziej rozpoznawalny z Rękawicą niż kostką) postanowili zmienić koncept i poczęli prostować całość w drugim Thorze.

 

Reality Gem bez żadnych wątpliwości

Przechodząc do drugiego Thora zaprezentowany tam Aether jest moim zdaniem Reality Gemem. Jako Reality Gem jego główną zdolnością jest kształtowanie rzeczywistości. I co? Dokładnie to robi. Zmienia materię w czarną materię, czyli de facto zmienia otaczającą go rzeczywistość.

 

Dodatkowo ponad wszystko jest to maszynka do spełniania życzeń, a jakie było życzenie Malekitha? Zepchnąć wszechświat w wiekuistą ciemność. Więc co robi Aether?  Jako że nie jest złotą rybką i nie wyczaruje czegoś z niczego, to daje Malekithowi środki do spełnienia tego życzenia. I tyle. Proste. Oraz dodatkowo Reality Gem to jedyny kamień, który posiadał Collector.

 

Berło Chitauri – Mind or Soul?

Skoro mamy już sprecyzowane i opisane trzy Gemy (no bo twórcy nie pozostawili wątpliwości co do tego, że w Strażnikach pojawia się Power Gem) pora zająć się czwartym, pokazanym nieco szerzej (paradoksalnie) w scenie po napisach w drugim Kapitanie Ameryce. Mowa tu o berle Chitaurich.

 

 

Przez ogół społeczności określony jako Mind Gem za sprawą tego, co Loki z nim wyprawiał w Avengers. Wszystko byłoby ok, gdyby nie jeden fakt. Paradoksalnie do swojej nazwy Mind Gem nie daje możliwość kontrolowania umysłów i jeśli jego użytkownik nie jest telepatą to w zasadzie kamień nic mu nie daje. Jedyny kamień, który ma takie właściwości to Soul Gem i aby było śmiesznie to przez całe Avengers jest masa dowodów na to.

 

Zacznijmy chociażby od sceny w bazie S.H.I.E.L.D. Co Loki robi kiedy już porozwala trochę drogiego naukowego sprzętu? Zaczyna przeciągać ludzi na swoją stronę. W tym miejscu właśnie pojawia się koronny argument za tym, że jest to Mind Gem. Ale pragnę zauważyć jakie są pierwsze słowa Lokiego skierowane do Burtona? “Masz serce.” Po czym, pyk, kijaszkiem w serduszko i jedziemy do kolejnego pana. Bardzo mocno mi się wydaje, że umysł nie mieści się w sercu. A co mieszka w sercu według większości filozofii i wierzeń na świecie? Dusza. Pozwolę sobie przytoczyć oficjalny opis Soul Gema.

 

 Allows the user to steal, control, manipulate and alter souls, living or dead, and is the gateway to an idyllic pocket universe. The Soul Gem is sentient and has a hunger for souls.

 

Tak więc wyraźnie widać, że za pomocą tego konkretnie kamienia można kontrolować duszę, czyli zasadniczo świadomość każdej żywej istoty. To samo potwierdza Selvig na dachu Stark Tower, mówiąc że doskonale wiedział co robi. Ergo nie był kontrolowany jak marionetka, tylko w pełni świadomie i z własnej woli wykonywał rozkazy Lokiego.

 

Kwestie tego, że dało się wyleczyć z tego stanu mocnym uderzeniem w głowę można wytłumaczyć tym, że takie uderzenie może doprowadzić do utraty pamięci w efekcie czego mózg automatycznie wróci do ostatniej działającej konfiguracji, ergo do momentu przed ingerencją Lokiego (choć też nie do końca jak to pokazuje Selvig w drugim Thorze) albo dlatego, że Avangers nie są dopracowanym filmem w tej materii (bo po prostu nie są).

 

Kolejnym argumentem jest to że używanie Berła wyraźnie osłabia Lokiego co również jest zasługą Soul Gema, który żywi się duszami. I jeśli nie dostarczy się mu pożywienia to zaczyna żerować na duszy użytkownika. Czego efektem jest fakt, że Loki zaraz na początku filmu praktycznie przestał go używać. Jeszcze tylko za pomocą Berła wysłał swoją projekcje do Innych, co i tak było dla niego męczące. A czym jest projekcja astralna jak nie wysłaniem swojej duszy gdzieś poza ciało?

 

Na sam koniec argument ostateczny przemawiający za tym, że w berle jest Soul Gem. W scenie po napisach Zimowego Żołnierza wyraźnie zostało stwierdzone, że na bazie powierzchownego jeszcze badania berła Baron von Strucker był wstanie osiągnąć wspaniałe rezultaty (nie wiadomo co prawda jakie) oraz stworzyć bliźnięta, Pietra i Wandę Maximoff. A skoro ich stworzyli to znaczy, że poddali ich mutacji, w efekcie czego nabyli swoje moce. Tego ni jak nie da się osiągnąć za pomocą Mind Gema, który tylko wzmacnia psioniczne zdolności, ale ich nie wytwarza w przeciwieństwie do Soul Gema. I tyle w tym temacie.

 

Na sam koniec pragnę polecić wszystkim zagorzałym zwolennikom teorii Mind Gema w Berle Chitauri przeczytać (choćby na Wikipedii) opis kamieni i wskazać mi choćby jedną rzecz wspólną.

 

P.S: Dodatkowo moim zdaniem da rade wcisnąć Infinity Gemy do Avengers 2, a konkretnie ten jeden. Po wydarzeniach w drugim Kapitanie, Stark bierze bezpieczeństwo światowe we własne ręce tworząc swój Iron Legion z Ultronem na czele (chyba że Ultron wytworzył się sam po kontakcie z Soul Gemem). I w trakcie rajdu na placówkę Hydry uwalnia Quick Silvera i Scarlet Witch, po czym korzystając z kamienia tworzy Visiona i dalej się zabawa kręci. Jest to co prawda czysta spekulacja, ale najbardziej logiczna z mojego punktu widzenia i byłoby śmiesznie gdyby choćby część się z tego sprawdziła.

Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *