Komiks przeczytałam #5 – nieregularny przegląd komiksowy

Jak się okazuje przegląd tym razem wyszedł bardzo regularnie, bo dosłownie miesiąc po odsłonie numer cztery mogę zaprezentować wam jego kolejną, piątą część. Tym razem przygotujcie się na zatrważające ilości komiksów od Daredevilu.

theoath

Doctor Strange: The Oath (Brian K. Vaughan, Marcos Martin)

Doktor Strange musi podjąć niezwykle ważne śledztwo w celu odnalezienia sprawcy zamachu na swoje życie. Mistrz magii udaje się w podróż aż na krańce uniwersum Marvela, by uratować Wonga – swego wiernego sługę. Czeka go niezwykła wędrówka przez niezbadane krainy – od obskurnych podziemi Nowego Jorku aż po niebezpieczne sfery położone poza naszą rzeczywistością.

Dla kogo? Och, wszyscy miłośnicy przygód Mistrza Sztuk Magicznych na pewno będą zadowoleni, bo to porządnie napisana i świetnie zilustrowana historia ociekająca specyficznym klimatem, jest też tutaj spora dawka humoru i ironii. I czas na refleksję – czy wyleczenie wszystkich chorób świata rozwiąże jego problemy?

Iron Man: Demon in the Bottle (John Romita Jr., David Michelinie i in.)demonwbutli

Iron Man wpada w pułapkę zastawioną przez sprytnego i wpływowego przestępcę. Knowania Justina Hammera mają na celu zniszczenie zarówno firmy Tony’ego Starka, jak i reputacji żelaznego Avengera. Stark, doprowadzony do ostateczności przez armię superłotrów przeciwnika, musi odnaleźć sposób nie tylko na powstrzymanie Hammera, ale i na pokonanie własnych demonów.

Dla kogo? Wielbiciele Iron Mana będą na pewno ukontentowani – oto jeden z klasycznych komiksów o ich ulubionym bohaterze, przedstawiający istotną przemianą. To świetna historia o upadku herosa i o jego odrodzeniu opowiedziana bez zbędnego patosu (w przeciwieństwie do Millerowskiego Daredevila, który aż ociekał tym patosem).

shadowlandShadowland (Andy Diggle, Billy Tan)

Rozpoczyna się walka o duszę Daredevila. Murdock staje na czele klanu ninja znanego jako Dłoń i decyduje się na wypełnienie planu, który może się zakończyć zniszczeniem całej dzielnicy Nowego Jorku. Czy Matt zdoła w porę zejść ze ścieżki prowadzącej ku wiecznemu potępieniu, czy na zawsze pogrąży się w ciemnościach?

Dla kogo? Ci którzy szukają mocnego, mrocznego komiksu o Daredevilu albo z Daredevilem na pewno się nie zawiodą na tej historii, bo Shadowland taki właśnie jest. Mroczny, ale nie przerysowany; mocny i odważny. To kolejna przełomowa opowieść o Murdocku, po raz wtóry wywracająca jego świat do góry nogami, po raz kolejny obracająca jego życie w ruinę. To także świetny komiks o tym, co dzieje się ze środowiskiem superbohaterskim, jeśli jeden z nich zacznie zachowywać się inaczej.

Daredevil: Reborn (Andy Diggle, Antony Johnston i in.)reborn

Po wydarzeniach z Shadowland Matt odchodzi z Nowego Jorku i udaje się na dobrowolne “wygnanie”. W trakcie swojej wędrówki przez USA trafia do niewielkiej mieściny na granicy z Meksykiem. W miasteczku sytuacja nie jest dobra, ale Murdock trzymając się mocnego postanowienia nie interweniowania ma zamiar jak najszybciej je opuścić. Jednak sytuacja zmusza go do zmiany planów.

Dla kogo? Wszyscy ci, którzy byli ukontentowani Shadowlandem na pewno będę zadowoleni również z lektury Reborn, bo to dobra historia, pokazująca jak Matt przełamuje ciążące na nim od dawna poczucie winy, jak odradza się jako bohater, zrzucając ciężar poprzednich decyzji w tym sprzymierzenia się z Dłonią. Bardzo fajnie widać tutaj, że Murdock zanim zacznie znowu być superbohaterem musi tak naprawdę zmierzyć się ze sobą.

bymarkwaidDaredevil by Mark Waid (Mark Waid i in.) Vol. 1-3

Po powrocie do Nowego Jorku Matt Murdock rzuca się w wir walki z przestępczością i niemalże od razu wplątuje się w niemałą kabałę, ponieważ w pewnym momencie w jego ręce trafia Omegadysk z danymi organizacji mega-crime. Jego posiadacz zyska najlepsze narzędzie do walki ze zorganizowaną przestępczością w całym uniwersum Marvela, jednak znajdzie się też w niesamowitym niebezpieczeństwie.

Dla kogo? Miałam wrażenie, że z początku bardzo mocna seria w połowie drugiego tomu zaczęła się mocno rozwadniać, skupiając się na ciągłej zabawie w kotka i myszkę z rodzinami mega-crime. Końcówka trzeciego tomu troszeczkę namieszała w balansie sił, jednak ciężko jednoznacznie ocenić tę serię – początek jest ciekawy, z lekkim humorystycznym zabarwieniem, potem klimat robi się nieco cięższy, by zaskoczyć nas w trzecim tomie tym co się dzieje. Poza tym to dziwna seria – nadal nie rozumiem jednego z rozwiązań fabularnych, które zostały użyte w tym komiksie.

Daredevil: Yellow (Jeph Leob, Tim Sale i in.)żółty

Niewidomy śmiałek, Daredevil, obrońca nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen, wspomina początki swej kariery, podczas której przez krótki okres nosił żółty kostium. W pisanych przez siebie listach opisuje dwie osoby, których tragiczne losy najmocniej go ukształtowały: ojca „Walecznego” Jacka Murdocka oraz swoją wielką miłość – Karen Page.

Dla kogo? To kolejny raz opowiedziany origin story Daredevila, tym razem jednak jest wyznaniem samego Matta w formie listu do nieżyjącej Karen Page. Jeśli nie przeszkadza wam czytanie po raz kolejny tej samej historii to jest to opowieść da was. Ci, którzy się wahają i nie wiedzą czy jest sens powinni wiedzieć, że mamy tu do czynienia przede wszystkim z maestrią połączonego obrazu i fabuły, gdzie liczy się bardziej jak coś jest pokazane, aniżeli co jest pokazane. No i stylistyka komiksów z lat ’50 to naprawdę kolejny powód, by po tę historię sięgnąć.

bogobójcaThor God of Thunder: The God Butcher (Jason Aaron, Esad T. Ribic)

Thor w przeszłości przebywając w Midgardzie, świętując z wikingami kolejne zwycięstwo natrafia na głowę zamordowanego boga. W teraźniejszości Thor podróżując przez wszechświat trafia na planetę, której bogowie od dawna nie żyją. W przyszłości stary Thor jako ostatni z bogów i ostatni mieszkaniec Asgardu walczy z istotami, które zniszczyły bogów innych światów. We wszystkich tych liniach czasowych Thor walczy przeciwko istocie znanej jako Gorr Bogobójca.

Dla kogo? Szukacie mocnego komiksu, z gęstą atmosferą, którą czujecie na swojej skórze podczas czytania? To jest komiks dla Was. Chcecie poznać to, czego boi się nawet Gromowładny Thor? To zdecydowanie jest komiks dla Was. Mocna, ciężka historia zostanie z wami jeszcze przez jakiś czas po odłożeniu komiksu. W gratisie dostajemy też ucztę dla oka, choć jest to uczta nieco makabryczna.

Daredevil: The Man Without Fear #82-93 (Ed Brubaker i in.)brubaker

Przez wiele lat Matt Murdock balansował na krawędzi samounicestwienia. Teraz przyparty do przysłowiowego muru, a w praktyce osadzony w więzieniu i oczekujący na proces traci nad wszystkim kontrolę. Kiedy zostaje zabity jego najlepszy przyjaciel, Franklin “Foggy” Nelson, Matt decyduje się na wzięcie spraw w swoje ręce. Posuwa się nawet do tego, że wchodzi w układ z Wilsonem Fiskiem

Dla kogo? Jeśli szukacie pełnej napięcia, humoru i ekstremalnych wrażeń historii to jest to komiks na pewno dla was. Ten komiks należy do tego typu historii, od których nie można się oderwać i na pewno nie da się ich zapomnieć przez długi czas po zakończeniu lektury. A przede wszystkim mimo złożoności fabuła utrzymuje równy, bardzo wysoki poziom, nie zwalniając ani na chwilę i nie tracąc nic ze swojej spójności.

milleriromitaDaredevil: The Man Without Fear #1-5 a.k.a Blind Justice (Frank Miller i John Romita Jr.)

Matt Murdock w wyniku wypadku z udziałem radioaktywnych odpadów stracił wzrok, jednak jego zmysły niesamowicie się wyostrzyły. Niedługo później jego ojciec zginął zabity przez niejakiego Fixxera, ponieważ nie chciał podłożyć się w pięściarskiej walce. Matt za dnia ucząc się by zostać prawnikiem, nocami trenuje pod okiem niejakiego Sticka i staje się Daredevilem, człowiekiem który nie zna strachu.

Dla kogo? Wszyscy fani serialowego Daredevila powinni zapoznać się z tym komiksem – twórcy bardzo mocno wzorowali się właśnie na historii Millera, który przedstawił swoją wersję origin story Daredevila. Miller jest znany z tendencji do “umroczniania” swoich historii, jednak tej historii to tylko służy. Solidny kawał historii, świetnie napisanej i zilustrowanej na wysokim poziomie przez Romitę Juniora.

Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *