Komiks przeczytałam #4 – nieregularny przegląd komiksowy

Od ostatniego przeglądu komiksowego minęło trochę czasu… prawie dwa miesiące? A tytułów przeczytanych się ostatnio nazbierało tyle, że mogłabym obdzielić dwa zestawienia. W międzyczasie pojawił się też drugi zeszyt Deadpoola, ale o nim napiszę w inne notce.

274182_wkkm-dd-diabel-stroz_529Daredevil: Guardian Devil (Kevin Smith i Joe Quesada)

Matt Murdock, jest niewidomym adwokatem. W nocy zakłada kostium i jako Daredevil walczy z przestępcami na ulicach Nowego Jorku. Niespodziewanie zostaje opiekunem noworodka, którego pojawienie się prawdopodobnie zwiastuje apokalipsę. Matt w to nie wierzy, ale wokół niego zaczynają się dziać coraz dziwniejsze rzeczy…

Dla kogo? Ten komiks warto polecić wszystkim fanom Daredevila, a także czarnego humoru czy też ciekawych fabuł. Naprawdę świetnie się go czyta, a dowcip promieniuje zewsząd. No i ci wszyscy, którym nie spodobał się przyciężkawy klimat „Odrodzonego”, docenią lekkość „Diabła stróża”.

Ultimate Spider-Man: The Death of Spider-Man (Brian Michael Bendis i in.)wwkm us

Ultimates decydują się szkolić Petera tak, by poradził sobie, jako heros. Niestety pierwsze szkolenie z Iron Manem kończy się na polu walki pomiędzy Black Cat a Mysterio o Klucz Zodiaku. Efekt jest katastrofalny, ale prawdziwa katastrofa dopiero nadchodzi. Z Triskelionu uciekają Osborn, Kraven, Dock Ock, Electro, Sandman i Vulture. Cel – zamordować Petera. Niestety Spider-Man nie może liczyć na pomoc herosów, wybucha bowiem wojna między Ultimates. Zaczyna więc walkę o przetrwanie, na które nie ma co liczyć…

Dla kogo? Jeśli szukacie jakiegoś wyciskacza łez, komiksu, który wzruszy was i zasmuci – to jest właśnie coś dla Was. I nawet jeśli nie bardzo lubicie Petera Parkera to finał jego historii w uniwersum Ultimate sprawi, że zapłaczecie po nim rzewnie i bardzo szczerze. Gwarantuję to Wam.

korvac sagaAvengers: The Korvac Saga (George Perez i in.)

Korvac, człowiek-maszyna, uciekając z XXXI wieku przedostał się na współczesną nam Ziemię. Pokonany przez Strażników Galaktyki z przyszłości przybiera wygląd zwykłego człowieka i rozważa tajemnice wszechświata, a przy okazji snuje plany jego podboju. Tylko jedna drużyna może powstrzymać jego plany – jednak jej członkowie napotykają na szereg problemów. Czy Najpotężniejsi Bohaterowie na Ziemi powstrzymają kosmicznego zdobywcę zanim będzie za późno?

Dla kogo? Tylko dla najodważniejszych. Naprawdę to chyba był zdecydowanie najgorszy zeszyt z WKKM, jaki czytałam. Generalnie „Saga o Korvacu” bardzo mocno się zestarzała i to niestety widać, zwłaszcza biorąc pod uwagę fabułę. Dlatego raczej omijajcie Korvaca szerokim łukiem, albo zajrzyjcie do niego na swoją odpowiedzialność. Nie polecam.

Doctor Strange: A Nameless Land, A Timeless Time (Stan Lee i Steve Ditko)wkkm ds bkpc

Złowrogi Baron Mordo powraca do uniwersum Marvela, tym razem wspomagany przez przerażającego Dormammu – razem zasieją strach w sercach śmiertelników. Doktor Strange, mistrz sztuk mistycznych, musi udaremnić zaklęcie złego maga.

Dla kogo? Spokojnie po ten komiks mogą sięgnąć wszyscy – zarówno starzy fani Strange’a (choć ci pewnie już tę historię znają), jak i również osoby, które doktora chcą dopiero poznać. Poza tym jest to dobra rozgrzewka przed październikowym filmem, bo pojawiają się w niej chyba wszyscy bohaterowie i złole, którzy mogą wystąpić w wielkoekranowej produkcji o mistrzu sztuk mistycznych. A tak poza tym, to szalenie dziwne, że ten komiks postarzał się tak łagodnie.

tales of asgardThor: Tales from Asgard (Stan Lee i Jack Kirby)

Dzielny poszukiwaczu przygód, oto Asgard – kraina tysiąca mitów i legend, które od stuleci inspirowały i fascynowały ludzkość. Poznaj te niezwykłe historie, zebrane i opowiedziane w niepowtarzalny sposób przez supergwiazdy komiksu: Stana Lee i Jacka Kirby’ego!

Dla kogo? Miłośnicy wczesnych fabuł Marvela będą ukontentowani – to właściwie esencja komiksów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Inni mogą poczuć lekkie znużenie pod koniec tomu, kiedy Thor po raz kolejny skutecznie pokona swoich wrogów, a Volstagg wygłosi kolejną przechwałkę na swój temat.

Batman: The Killing Joke (Alan Moore i Brian Bolland)killing joke

Jeden zły dzień – według wiecznie szczerzącego zęby zbrodniarza, znanego jako Joker, tylko tyle dzieli człowieka zrównoważonego psychicznie od szaleńca. Zwolniony z azylu Arkham przestępca planuje udowodnić swą obłąkaną tezę. Posłuży się w tym celu najlepszym policjantem w Gotham City, komisarzem Jimem Gordonem, i jego błyskotliwą i piękną córką Barbarą.

Dla kogo? Chyba tylko dla zadeklarowanych fanów Jokera. Naprawdę nie jest to ani dobra historia pod względem fabularnym, ani nie podobała mi się w niej kreska. Największym problemem jest tu jednak origin story największego z przeciwników Batka – rzecz zupełnie niepotrzebna.

okl_20160727192137Fear Itself pt.2 (Matt Fraction i Stuart Immonen)

Wąż rzucił cień strachu na całą Ziemię. Jedyną nadzieją na jego pokonanie jest sojusz Avengers z siłami Asgardu. Ale Odyn porzucił swoją krainę i potrzebna będzie olbrzymia ofiara, aby przekonać go do powrotu. Czy bohaterowie są przygotowani na takie poświęcenie, czy świat spłonie w ogniu wznieconym przez Węża.

Dla kogo? Cóż to komiks dla tych wszystkich, którzy czekali na zwieńczenie historii z pierwszego tomu. No i dla tych wszystkich, którzy lubią czytać o niemalże apokaliptycznych wyzwaniach czekających na bohaterów. No i jako że to jest komiks w dużej części poświęcony Thorowi, to może się spodobać również osobom, które lubią te postać. Generalnie nie jest to zła historia, tylko nie rozumiem decyzji o podzieleniu jej na dwie części i wydaniu w dwóch tomach.

Uncanny Avengers: The Red Shadow (Rick Remender i in.)ua cc

Avengers i X-Men dwie najważniejsze grupy superbohaterów w świecie Marvela łączą swe siły w jednym komiksie. Oto Drużyna Jedności Avengers, w której najlepsi Avengers i najlepsi mutanci wspólnie walczą o lepsze jutro naszego świata. Kapitan Ameryka i Wolverine, Thor i Rogue, Scarlet Witch i Havoc. W pierwszym tomie ich wspólnych przygód drużyna musi stawić czoła jednemu z największych łotrów w historii. Oto Red Scull, stary przeciwnik Kapitana Ameryki, jeszcze z czasów drugiej wojny światowej, wraca z diabolicznym planem poróżnienia ludzi i mutantów.

Dla kogo? To ciekawa propozycja dla tych, którzy lubią zarówno Avengers, jak i X-menów. Komiks jest całkiem niezły, choć wolałabym, by tworzył zamkniętą całość, a nie otwierał w zakończeniu nowe wątki. Poza tym, kto wpadł na taki pomysł, żeby wydać w Polsce Uncanny Avengers przed wydaniem Avengers vs. X-men, którego wydarzenia doprowadziły do obecnej sytuacji?!

wkkm d nśDaredevil: Naznaczony śmiercią (Roger McKenzie, Frank Miller i Klaus Janson)

Daredevil, wypełniając swoją misję, którą stało się zaprowadzenie ładu w Hell’s Kitchen, przysporzył sobie wielu wrogów. Na niewidomego bohatera został wydany wyrok śmierci – wszystkie szumowiny w Nowym Jorku próbują go dopaść! Pośród nich znajduje się również Bullseye – wyjątkowo zdeterminowany płatny zabójca!

Dla kogo? Lubicie klasyczne historie o superbohaterach? To komiks dla was. Wbrew pozorom nawet osoby, które raczej słabo czują się wśród historii z Brązowej Ery Komiksu, świetnie się odnajdą w dynamicznych historiach o Daredevilu. I niech was nie przeraża nazwisko Franka Millera na okładce – nie ma tu żadnych “milleryzmów”.

Poza tym za mną Deadpool: Pożeracz dusz, ale o nim opowiem przy innej okazji (prawdopodobnie całościowa recenzja Deadpoola, od Martwych Prezydentów aż do National Maul. Podobnie prawdopodobnie zrobię z Thunderboltsami. A jakie wy komiksy ostatnio przeczytaliście i co polecacie?

Ps. Zastanawiam się, czy nie napiszę dłuższego tekstu poświęconego Killing Joke’owi, najlepiej w oparciu o komiks i ekranizację.

 

Sharing is caring!

2 thoughts on “Komiks przeczytałam #4 – nieregularny przegląd komiksowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *