Komiks przeczytałam #3 – nieregularny przegląd komiksowy

Kontynuuję nadrabianie komiksów i przebijanie się przez Wielka Kolekcję Komiksów Marvela. Tym razem było bardzo emocjonująco i emocjonalnie, choć nie ze wszystkich tytułów jestem zadowolona.

okladka-200Iron Man The Five Nightmares (Matt Fraction i Salvador Larroca)

Ezekiel Stane pragnie tylko jednego – zemsty za śmierć swojego ojca, Obadiaha. Równie bezwzględny co ojciec, ale o wiele od niego mądrzejszy młody Stane stanowi ucieleśnienie pięciu największych koszmarów Starka. W wypaczony sposób korzysta z osiągnięć technologicznych tytułowego bohatera, zmieniając je w broń zdolną do uśmiercania setek istnień jednocześnie. Tak zaczyna się gra, którą wygrać musi Iron Man.

Dla kogo? Dla tych wszystkich, których nie zadowoliło Extremis. Tym razem na pewno dostaniecie porządny komiks o Iron Manie, z dobrą fabułą, dużą dawką emocji i odpowiednim balansem pomiędzy akcją a jej brakiem. To także historia, która posłużyła twórcom Iron Man 3 jako inspiracja do stworzenia filmu (uwierzcie, mi komiks jest o niebo lepszy od filmu).

Wolverine (Chris Claremont i Frank Miller)okladka-2001

Logan, szukając w Japonii swej ukochanej Mariko, odkrywa, że wydano ją za mąż za innego mężczyznę! A wszystko po to, by pokryć dług zaciągnięty przez jej ojca. Wściekły z powodu tej zdrady Wolverine wyładowuje swój gniew na Dłoni oraz zyskuje nowego sprzymierzeńca, który ostudzi miotane nim namiętności- spragnioną walki wojowniczkę i ronina w jednym – Yukio.

Dla kogo? Dla osób, które chciałyby poznać początki najbardziej rozpoznawalnego z X-menów. Fabuła może nieco trącić myszką (niestety klasyczne historie mocno się starzeją), ale nadal części czytelników się spodoba. Jako szczególny zaś walor tego komiksu można zaś uznać kwestię tego, że prawdopodobnie stanowił inspirację filmu o Wolverinie z 2013 roku.

okladka-2002The Incredible Hulk: Silent Screams (Peter David i Dale Keown)

Bruce Banner wyrusza w podróż, by odszukać żonę, Betty Ross. Tymczasem jego alter ego, szary Hulk, spotyka znajomych z gruy Defenders – Namora i doktora Strange’a. Razem muszą uporać się z intruzem z innego wymiaru. Później Hulk zajmie się podstępnym spiskiem zmiennokształtnych Skrulli oraz stawi czoło potworowi, który nękał Bannera od dzieciństwa!

Dla kogo? Och dla osób, które chcą chichotać jak szalone czytając komiks, bo Niemy krzyk, mimo poważnego tytułu jest niemożliwie dowcipny i nie da się wytrzymać podczas lektury. To też mocno odświeżające spojrzenie na Hulka, pokazujące mniej poważną stronę Bruce’a Bannera – świetna sprawa zwłaszcza dla tych osób, które kojarzą tę postać bardziej z odsłon filmowych.

Daredevil: Born Again (Frank Miller i David Mazzucchelli)okladka-2003

Przestępcze imperium Kingpina rozrastałoby się bez przeszkód, gdyby nie jeden człowiek – Matt Murdock, znany również jako Daredevil. Tylko on jest w stanie pokrzyżować szyki Królowi Zbrodni. Kiedy jednak władca przestępczego świata poznaje tajną tożsamość superbohatera, postanawia całkowicie zniszczyć niewidomego herosa i jego świat.

Dla kogo? Z poleceniem tego komiksu mam niejaki problem, bo scenariusz Millera to właściwie klasyczny dla tego autora schemat: upadek bohatera, śmierć (czasem metaforyczna, czasem nie), potem jego odrodzenie i powrót na szczyt. Więc na pewno wszyscy fani historii pisanych przez Millera będą zadowoleni z tego komiksu.

Wielka-Kolekcja-Komiksow-Marvela-42-Polegly-Syn-Smierc-Kapitana-Ameryki-_bn42034Fallen Son: Death of Captain America (Joseph Leob i Leinil Yu)

Fabuła rozpoczyna się niewiele po zakończeniu “Avengers: Civil War”. Kapitan Ameryka w drodze na proces zostaje postrzelony, zaś w następstwie tego umiera. Historia skupia się głównie na reakcjach poszczególnych bohaterów na to wydarzenie i ich przechodzeniu przez pięć faz po śmierci bliskiej osoby.

Dla kogo? Dla osób, które szukają w komiksie nie tylko rozrywki ale wzruszeń. Chciałam być twarda i nie uronić ani łezki, ale im dalej w fabułę, tym więcej emocji. No i wierzcie mi, albo nie, ale na samym końcu ryczałam jak bóbr, chociaż wiedziałam, jak się to skończy (to znaczy, że Marvel nie zabije Steve’a na zawsze). Swoją drogą trochę szkoda, że w Polsce nie wyszedł żaden z komiksów kontynuujących tę historię.

The Amazing Spider-Man: Revelations & Until the Stars Turn Cold (Joseph Michael Straczynski i John Romita Jr.)274185_wkkm-taz-wyznania_531

Przez wiele lat Peter Parker ukrywał przed ciocią May swoją superbohaterską tożsamość. Kiedy jednak w końcu wyszła ona na jaw, Peter odkrył, że staruszka jest o wiele silniejsza, niż sobie wyobrażał. W tym samym czasie wysiłki Parkera, by odzyskać Mary Jane, z którą jest w separacji, trafiają na niespodziewaną przeszkodę – powraca stary przeciwnik Spider-Mana, doktor Octopus.

Dla kogo? Myślę, że swobodnie po ten komiks mogą sięgnąć wszyscy fani Petera Parkera i na pewno się nie zawiodą. To dojrzała historia o Spider-Manie, w której zmierzy się nie tylko z groźnymi przeciwnikami, ale z koniecznością rozmowy z ciocią May o byciu superbohaterem.

260589_wkkm-gr-droga-ku-potepieniu_538Ghost Rider: Road To Damnation (Garth Ennis i Clayton Crain)

Ghost Rider został wygnany do piekła! Tam pewna tajemnicza postać proponuje mu, że odzyska wolność, ale w zamian musi pokonać demona Kazaana oraz jego sługusa, skorumpowanego miliardera Earla Gustava. Kiedy równowaga pomiędzy niebem a piekłem zostanie zachwiana, jedynie Duch Zemsty będzie w stanie przywrócić odpowiedni porządek rzeczy.

Dla kogo? Cóż jeśli nie czytaliście nigdy wcześniej komiksów o Ghost Riderze, to myślę że jest to dobra okazja, by zapoznać się z tym bohaterem. To gorzka historia o zawiedzionej nadziei i niespełnionych obietnicach, pełna akcji i pędząca w szaleńczym tempie do przodu. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *