Prequel spin-offu, czyli „Annabelle: Narodziny Zła”

Przy okazji premiery drugiej części „Obecności” twórcy zapowiedzieli powstanie kolejnego spin-offu[1], który miał się skupiać, jak wynikało ze wszystkich informacji, na Valaku. Jednakże… okazuje się, że zanim doczekamy się filmu z demonem w roli głównej (o ile można to tak ująć), powróci pewna znana nam już dobrze lalka[2].

Tak, dobrze widzicie to druga część „Annabelle”. Albo jej prequel. Czyli prequel spin-offa? Co tu się dzieje do jasnej ciasnej?!

No właśnie, co tu się dzieje? Z traileru wywnioskować możemy, że pierwsza „Annabelle” wcale nie opowiada o początkach opętanej lalki. Wygląda na to, że twórcy postanowili nam zafundować kolejne origin story, uznając jednocześnie za niekanoniczny początek pierwszego filmu.

Dla przypomnienia – na samym wstępie pierwszej części „Annabelle” mamy scenki, w których para satanistów włamuje się do mieszkania ciężarnej Mii i jej męża, dokonując później żywota w różnych częściach domu. Satanistka (nazwana przez twórców Annabelle Higgins[3]) umiera w pokoju, w którym umiejscowiono została lalka i w ostatnich chwilach życia, swoją krwią nakłada pieczęć chtoniczną, przez co sugeruje się widzowi, że oto dusza satanistki zostaje przelana w lalkę i to ona ją nawiedza (klasyczny motyw niemalże żywcem przejęty z „Laleczki Chucky”).

Tymczasem jednak trailer drugiego filmu sugeruje, że Annabelle była opętana zanim trafiła do Mii. I była prawdopodobnie opętana przez ducha małej dziewczynki imieniem Annabelle, jak sugerowały to pielęgniarki z prologu pierwszej „Obecności”. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na drugą część trailera oraz opis dystrybutora[4]. Wychodzi na to, że matka Annabelle chciała, aby ich córka do nich wróciła. W związku z czym prawdopodobnie przeprowadzono seans spirytystyczny i w jego trakcie „powracająca” Annabelle zapytała, czy może zostać z rodzicami już na zawsze, zamieszkując w lalce (tuż za połową trailera mówi o to postać grana przez Mirandę Otto).

Zatrzymajmy się na moment. Bo tu dochodzimy do ciekawej kwestii – identycznie sprawę opisywały ostatnie posiadaczki Annabelle, pielęgniarki, które zgłosiły się do Warrenów. Twierdziły bowiem, że w trakcie seansu spirytystycznego miały one nawiązać kontakt z duchem dziewczynki, która „bawiła się Annabelle” i przenosiła ją z miejsca na miejsce. Donna i Angie miały zezwolić duchiwi Annabelle Higgins zamieszkać w ciele lalki. Mamy zatem w drugiej „Annabelle” odwołanie do historii prawdziwej demonicznej lalki, którą znamy z przekazów Warrenów.

Wracając jednak do trailera – mam wrażenie, że niekoniecznie jest to film o samej Annabelle, co może sugerować kilka scen – zwłaszcza moment, w którym dziewczynka na wózku wywożona jest gdzieś w dal przez zakonnicę. Albo coś co wygląda jak zakonnica. A kto wyglądał jak demoniczna zakonnica? Valak. Co może sugerować, że historia Annabelle łączy się mocniej z historią Warrenów z głównej linii fabularnej „Obecności” oraz nie zaprzecza początkowi pierwszej „Annabelle”.

Wytłumaczenie jest proste – to, co zamieszkuje lalkę nigdy nie było satanistką Annabelle Higgins, ani nikim innym (w tym zmarłą córką lalkarza). To od początku był Valak, który w wyniku seansu spirytystycznego i zezwolenia właścicielki opętuje lalkę. Manifestuje się na wiele sposobów, zapewne doprowadzi do śmierci rodziny lalkarza i dzieci z sierocińca. Następnie trafi do ciężarnej Mii. Tam, z lalką w ramionach, dokona żywota satanistka, przelewając swoją duszę w ciało lalki. Jednakże tam mogła się on stać pożywką dla Valaka. A potem lalka i Valak w jej wnętrzu znalazł się w posiadaniu Warrenów.

Ciekawi mnie ile mam racji. Jak sądzicie?

[1] Pierwsza informacja o spin-offie drugiej Obecności ujawnił tytuł „The Nun”: http://www.filmweb.pl/news/Kolejny+spin-off+%22Obecno%C5%9Bci%22+w+drodze+na+ekran-118025

[2] W tym roku jednak pojawiły się informacje, że film poświęcony Valakowi pojawi się dopiero w 2018 roku (http://www.filmweb.pl/news/Zakonnica+z+%22Obecno%C5%9Bci+2%22+postraszy+w+przysz%C5%82ym+roku-121819).

[3] To odniesienie do ducha, który miał bawić się lalką, kiedy ta była w posiadaniu pielęgniarek. https://en.wikipedia.org/wiki/Annabelle_(doll)

[4] „Minęło kilka lat od tragicznej śmierci córki wytwórcy lalek i jego żony. Małżeństwo postanawia przyjąć pod swój dach grupę dziewczynek i zakonnicę z zamkniętego sierocińca. Wkrótce ich goście stają się celem opętanego tworu lalkarza, Annabelle.”, informacje pochodzą z http://www.filmweb.pl/film/Annabelle%3A+Narodziny+z%C5%82a-2017-756360

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *